Yabancıdan %15 ‘servis’ ücreti!

ÇİĞDEM YILMAZ- İstanbul’daki birçok restoran ve kafede fiyat listelerinin kapın önüne ya da masanın üzerine konulduğu ve servis ücreti alınmadığı görüldü. Bazı işletmeler ise yerli müşteriden servis ücreti almadıklarını ancak yabancı müşterinden yüzde 15 servis ücreti aldığını söyledi.

Yeni yılın ilk gününden itibaren yürürlüğe giren yönetmelik gereğince yeme içme sektöründeki işletmelerin giriş kapısına ve masalara fiyat listelerini koymaları zorunlu hale gelirken, servis ücreti alınmayacağı belirlendi. Ticaret Bakanlığı da, restoran ve kafelerde alınan servis ücretlerini mercek altına alındı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, fiyat listelerinin iş yerlerinde giriş kapısının önüne ve masaların üstüne, tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde konulması şartının 1 Ocak’tan itibaren yürürlüğe girdiği anımsatıldı. Gıda işletmelerinin düzenlemeye uyumunun Bakanlık tarafından yakın takibe alındığı belirtildi. Bu kapsamda, İstanbul’da mart ayında bir kafe zincirine ait iş yerinde yapılan denetimde; fiyat listesinde bazı ürünlere ait fiyat bilgisinin bulunmadığı ve servis ücreti alındığına dair bilginin bulunmamasına rağmen, servis ücreti alındığı tespit edilerek 384 ürün için toplamda 834 bin 48 lira idari para cezası uygulandı.

Yönetmeliğe uyuluyor

Biz de, İstanbul Beşiktaş ve Karaköy’deki birçok restoran ve kafede uygulamaya uyulup uyulmadığı yerinde baktık. Gittiğimiz birçok işletmede bu uygulamanın olduğu görüldü. Gezdiğimiz işletmelerin hemen hepsinin kapsında fiyat listesi yer alırken, servis ücretlerin alınıp alınmadığına dair bir bilgi yoktu. İşletme sahiplerine doğrudan servis ücreti alıp almadıklarını sorduğumuzda birçoğu almadığını söylerken bazıları da, yerliden almadığını ancak yabancı müşteriden yüzde 15 servis ücreti aldıklarını söyledi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir